Bld. General Gheorghe Magheru, nr. 31, et. 6, sector 1, Bucuresti, cod postal 010325 Tel: 0748.124.585, 021.317.51.25

Premii

Etapa actuală: Vot online și Preselecție Categoria Asistenți sociali

19 februarie 2024, ora 10.00 – 26 februarie 2024, ora 00.00

I. Premiul asistentul social al anului 2023
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 ANANIA PETRUŢA-FLORENTINA BRAȘOV
2 ARDELEANU ELENA BACAU
3 CEAUŞU RALUCA-IOANA BUCUREȘTI
4 CODREA PETRICĂ-CRISTINEL CLUJ
5 DONCIU MARIA MIHAELA BACAU
6 FILIP VERONICA VÂLCEA
7 STAVRE LILIANA PRAHOVA
8 SUCIU CARMEN-LILIANA NEAMȚ

II.Categoria asistenţi sociali ai anului 2023:
1. Premiul pentru asistentul social din domeniul protecţiei copilului
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 ARCĂLEANU CAMELIA NEAMT
2 BOGATU ALEXANDRU MARIAN BUCUREȘTI
3 DUMITRU FLORENTINA PRAHOVA
4 EPURE MĂDĂLINA GIURGIU
5 FERENŢ MARGARETA IAȘI
6 GODOI GABRIELA BACĂU
7 ION CRISTINA-GEORGIANA PRAHOVA
8 MARIA ANA-MARIA TIMIȘ
9 NEGOIŢĂ ADINA-ANA-MARIA CARAȘ SEVERIN
10 POTERAŞU MARIA-CRISTINA DOLJ
11 ŞTEFĂNESCU ROXANA-GEORGIANA NEAMT
12 TĂNASE NICOLETA-GABRIELA GIURGIU
13 VIŞAN ANDREEA-BEATRICE DÂMBOVIȚA

2. Premiul pentru asistentul social din domeniul protecţiei şi promovării drepturilor persoanelor cu dizabilităţi
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 BĂNGĂU VALENTINA DOLJ
2 CIOBANU ANDREEA TULCEA
3 FARCAŞ ELIZABETH BUCUREȘTI
4 GÎRBA PAULA-MĂDĂLINA BIHOR
5 GOCICA STELUŢA SIBIU
6 LÁSZLÓ MĂDĂLINA MUREȘ
7 LAŢCHICI NICOLETA-MIRIANA CARAȘ SEVERIN
8 LAZĂR LAURENŢIU IOAN BIHOR
9 MOCUŢIU RAMONA-MARIA SĂLAJ
10 MODIGA ELENA BACĂU
11 PÂRJU DENNIS-THEODOR IAȘI
12 PUIU MARIA BACĂU
13 RIZAC ALINA-FLORENTINA SUCEAVA
14 ROBANIUC ALEXANDRU-MIHAI NEAMȚ
15 VERES DORISZ-MARIA BIHOR
16 VIDICAN ADRIANA-TEODORA BIHOR

3. Premiul pentru asistentul social din domeniul serviciilor medicale și de sănătate
Nominalizați
Nr. Crt. Nume JUDET
1 ANDREESCU MARIA BUCURESTI
2 BRANDIU GISELA BACĂU
3 BRĂGAREA SAMUEL-DORIN BUCURESTI
4 COSTEA FLORENTINA IAȘI
5 CREȚU FLORENTINA-PATRICIA BRAȘOV
6 DROANGĂ ELENA BACĂU
7 HANGA FLORICA BIHOR
8 MIHALCEA ELENA-MONICA VÂLCEA
9 PRICOPIE MIHAELA BUCURESTI
10 ROBAŞ ALINA-ANCUŢA SATU MARE

4. Premiul pentru asistentul social din domeniul reintegrării sociale a persoanelor private de libertate
Nominalizați
Nr. Crt. Nume judet
1 CIOLACU MIHAELA BRAȘOV
2 ENACHE MIHAELA MEHEDINȚI
3 LUPŞOIU DORINA DOLJ
4 PINTILIE DĂNUŢ-CONSTANTIN BACĂU
5 RĂMULESCU MARIA PRAHOVA
6 STANCU SILVIA-CRISTINA GIURGIU

5. Premiul pentru asistentul social din domeniul protecției persoanelor vârstnice şi îngrijirii la domiciliu
Nominalizați
Nr. Crt. Nume JUDET
1 CHIRUGU GIANINA-MĂDĂLINA CONSTANȚA
2 CIUDIN DENIS-PETRU NEAMȚ
3 CODREA PETRICĂ-CRISTINEL CLUJ
4 DONCIU MARIA MIHAELA BACAU
5 DUŢĂ MARIAN-COSMIN VÂLCEA
6 FRENŢ IRINA IAȘI
7 GIURGIU IULIANCA SIBIU
8 IORGA LILIANA-MARIA BRAȘOV
9 OPREA FLORIN-ARMAND BACAU
10 SANDU ANCA VASLUI
11 SCHLACHTER ANNA-MARIA SATU MARE
12 SLAPCIU ALINA-DANIELA MEHEDINȚI
13 ŞERBAN IONUŢ BIHOR
14 TOADER FELICIA-GEORGIANA BUCUREȘTI
15 UNGUR ANGELA-IULIANA TIMIȘ

6. Premiul pentru asistentul social din domeniul asistenţei sociale comunitare
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 BANCIU DANIELA VÂLCEA
2 BERTESCU ANDRA BACĂU
3 CATRINESCU GEANINA-MARILENA PRAHOVA
4 CONSTANTINESCU MARIANA-CARMEN CONSTANȚA
5 GABOR MARIA-IZABELA IAȘI
6 ILIE BIANCA-ELENA BUCURESTI
7 LAZĂR ANDRA-ŞTEFANIA BUCURESTI
8 MAIOR IONELA-GEORGIANA BIHOR
9 NECHIFOR SIMONA MONICA IAȘI
10 OPROIU NICOLAE MEHEDINȚI
11 RAŢĂ GINA VASLUI
12 SAVIN DANA-ELENA NEAMȚ
13 ŞTEFANCU LILIANA BOTOȘANI
14 VERZEA ŞTEFANIA-COSMINA BUCURESTI

7. Premiul pentru asistentul social din domeniul prevenirii/ reducerii riscurilor asociate infecției HIV, consumului de droguri și exploatării sexuale
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 COSTEA CRISTINA BUCUREȘTI
2 SCHIAU ALINA-ELENA BUCUREȘTI
3 VOICU ANA-FLORENTINA BUCUREȘTI

8. Premiul pentru asistentul social din mediul rural
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 AŞTEFANEI ELENA-COSMINA IAȘI
2 CAPOLNA MARIOARA-MIHAELA MARAMUREȘ
3 CATANĂ MARIA-GIANINA BOTOSANI
4 DIACONESCU DELIA GORJ
5 GRIGORE ADRIANA VÂLCEA
6 HUMINIUC LILIANA BACĂU
7 IONESCU CĂTĂLINA-MIHAELA PRAHOVA
8 MITOCARIU MARIA NEAMȚ

9. Premiul pentru asistentul social din domeniul promovării egalității de gen, egalității de șanse între femei și bărbați și combaterii discriminării
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 CHIRILĂ SIMONA NEAMȚ
2 MITROI GEORGE BUCUREȘTI
3 NIŢU ELENA-CARMEN BUCUREȘTI
4 PÎNZARIU VICTOR BUCUREȘTI
5 ŞERBAN ELENA PETRONELA IAȘI
6 TRIFAN RALUCA-ALEXANDRA BUCUREȘTI

10. Premiul pentru cel mai bun asistent social debutant, absolvent 2023
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet Evaluator 1
1 ANDONE CRISTINA-ELENA BUCUREȘTI 9
2 EPURAŞ GABRIELA-MARA IAȘI 8
3 FĂRTĂIŞ IONELA-DANIELA SUCEAVA 7
4 IONESCU LĂCRĂMIOARA-MARIANA CONSTANTA 8
5 MIRON ANDREI-NARCIS BUCUREȘTI 9
6 PETROVICI KARINA-FLORINA TIMIȘ 8
7 ŞCHIOPOTĂ LĂCRĂMIOARA-MARIA SIBIU 9
8 TURCESCU-SOCACIU MARIA-GABRIELA BUCUREȘTI 9

III. Categoria personalităţi care susţin asistenţa socială:
1. Premiul pentru jurnalism
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 CRISTI GEORGESCU Observator Antena 1
2 LIA ANTON IAȘI LIVE TV
3 MICA ȘVAB PLUS TV Maramureș, Corespondent Europa și Digi FM
4 MIHAELA IOSUB ZIAR PIATRA NEAMȚ
5 MIHALEA COSTACHE (NICULESCU) Plus24.ro
6 OANA SANDU Jurnalist freelencer

2. Premiul politicianul care a susținut și a promovat asistența socială în anul 2023
Nominalizați
Nr. Crt. Nume MENTIUNI
1 ARINA MOȘ SENATOR PNL
2 HARPA DANIEL VASILICĂ PRIMARUL ORAȘULUI TÂRGU-NEAMȚ
3 IVANCEA VALENTIN PREȘEDINTE CONSILIUL JUDEȚEAN BACĂU
4 OANA-SILVIA ȚOIU DEPUTAT USR
5 PETER JANOS MAKKAI SECRETAR DE STAT MMSS 2021-2023

3. Premiul instituţia anului
Nominalizați
Nr. Crt. Instituția Judet
1 Asociația Medicală Sfinții Cosma și Damian CARAȘ SEVERIN
2 Asociația Filantropia Ortodoxă Huși VASLUI
3 Asociația Lumina BACĂU
4 Biroul Incluziune, Echitate și Egalitate de Șanse - UNIVERSITATEA DIN BUCUREȘTI BUCUREȘTI
5 Fundația Bucuria Darului BRAȘOV
6 FUNDAȚIA EMMAUS IAȘI
7 Fundația Filantropică Metropolis BUCUREȘTI
8 Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava SUCEAVA
9 World Vision Iași & Vaslui IASI SI VASLUI

4. Premiul personalitatea anului 2023 în promovarea educaţiei şi formării în asistenţă socială
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Provenienta
1 NADANE ALEXANDRA-ȘTEFANIA Asociația pentru sprijinirea femeii însărcinate și a familiei - Centrele Roua
2 MIȘU PETRUȚA SILVIA Asociația Educație pentru Viață Reală
3 TRANCĂ LOREDANA MARCELA Universitatea de vest din Timișoara, Facultatea de Sociologie și Psihologie

5. Premiul de excelenţă pentru promovarea profesiei liberale de asistent social
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 CIAS BLEJAN ROMELIA-MARIA BUCUREȘTI
2 CIAS CARP GABRIELA CONSTANTA
3 CIAS CHIRUGU GIANINA-MĂDĂLINA CONSTANTA
4 CIAS PETROVICI MIHAELA-IRINA BUCUREȘTI
5 CIAS TABĂRĂ MIHAELA BACĂU
6 CIAS TODOR IDA BIANCA TIMIȘ

6. Premiul pentru întreaga carieră în promovarea asistenţei sociale
Nominalizați
Nr. Crt. Nume Judet
1 DAN DAMASCHIN IAȘI
2 DIACONESCU DELIA GORJ
3 HEREA STELIANA-CAMELIA PRAHOVA
4 SZÁNTÓ ILDIKÓ BIHOR

7. Premiul pentru cea mai activă sucursală teritorială CNASR
Nominalizați
Nr. Crt. Nume
1 SUCURSALA TERITORIALĂ DOLJ
3 SUCURSALA TERITORIALĂ IAȘI
2 SUCURSALA TERITORIALĂ MUREȘ